13 Temmuz 2011 Çarşamba

Çeviri: Hayır Demek!... Kişisel Güç ve Submission İçin Bir Ders

Bu yazı ile içerisinde deneyimlerin, makalelerin bulunduğu Leathernroses adlı bir sitede karşılaştım. Kendi sınırlarımı tarttığım bir dönemde karşılaşınca bana heyecan ve güç verdi. Aslında daha kapsamlı olmasını dilerdim çünkü daha çok chat ortamlarındaki ilişkiler üzerinden gidiyor. "Hayır" diyebilmek kadınlar için oldukça güç, özellikle de flört ederken ya da sevişirken ve bu konulara da ayrıntılı değinmek gerekiyor. Ancak yine de "bir başlangıç noktasıdır" diye düşünüp çevirdim. İlk çeviri denemem ayrıca. İyi okumalar..


Hayır Demek!... Kişisel Güç ve Submission İçin Bir Ders


Bu yazdıklarımı dominant erkek/ submissive kadın perspektifinden yazıyorum çünkü bu benim dünya görüşüm. Ancak bunun herhangi bir dominant/submissive kombinasyona uygulanabileceğini düşünüyorum. Herhangi birini dışarda bırakmak niyetinde değilim, sadece yazımı kolaylaştırdığından belli zamirleri kullanıyorum.

Yazar: Beachgurl
justinsbeach@yahoo.com

Online BDSM dünyasının farkına ilk vardığımda, bulabildiğim herşeyi okudum. Okuduğum birçok şeyden dominant ve submissive ile ilgili bir intiba edindim. Kim olduğumu ve ne istediğimi biliyordum ve çabucak neden bir önceki ilişkilerimin oldukları şekilde yolunda gitmediğinin farkına vardım. Ancak nasıl benim için iyi bir partner bulacağımı bilmiyordum. Ve “hayır” demek benim için her zaman çok zordu çünkü ben fazla kibarım. Kişisel gücümü birisine vermeye hazır olana kadar koruyabilmeyi öğrenmek biraz zamanımı aldı. Biliyordum ki, olası bir partnerle ne zaman mesajlaşsam ve o hiç vakit kaybetmeden “diz çök kaltak” moduna geçse ya da bana “girl”, “sürtük” ya da “küçük şey” diye hitab etmeye başlasa tüylerim diken diken oluyordu. Bana ne yapmam gerektiğini söylediğinde ya da konuşmayı daha yumuşak bir alana çekmeye çabalarken, bundan kaçtığında çok rahatsız oluyordum. Ama bunu ona belirtme ve iletişimi kesme konusunda zorluk çekiyordum.Benim hakkımda kötü düşüneceğinden endişe ediyordum. Böyle bir şey yapmanın iyi submissive lerin yapmadığı bir şey olduğunu düşünüyordum. Biraz deneyim ve azcık da akıl hocalığına mal oldu ama en sonunda bu işi kaptım.


Submissive kimliğe sahip olduğu için kendine dominant diyen herkese itaat eden çok fazla submissive kadının WIITWD/ “Bu yaptığımız da ne?”* haline geldiğini gördüm. Submissive oldukları için artık hakları yoktu. Zaman zaman gruba geliyor ve sürekli soruyorlardı “ X şeyi yapmamı istiyor ama ben yapmak istemiyorum, hayır demek doğru olur mu?”
Olası bir dominantla internette konuşmaya başladığınızda, henüz ona itaat etmemişsinizdir. Aslında, zamanı ve sizin için doğru kişiyi seçmeden itaat etmemelisiniz.

İkiniz de birbirinizle belli sözcükleri kullanmayı seçebilirsiniz ya da iletişiminizde rahat ediceğiniz diğer ritüellerdeki-tiplerdeki şeyleri; onun sana emrettiği şeyleri ya da sen hazır oluncaya kadar gerçekleşmemesi gereken şeyleri. “Ben henüz bu konuda rahat değilim” demek ve onun saygı göstermesini istemek son derece doğal bir şey. Bu submissive olmadığın anlamına gelmez ya da herhangi birinden daha az submissive olduğun anlamına. Ve limitlerini dile getirdikten sonra onun bu limitlere saygı göstermesini beklemek yönünde her türlü hakkın vardır, ta ki sen bunları kaldırana kadar.

Acele eden her dominanta, herife ve budalaya karşı kişisel gücünden vazgeçmek zorunda değilsin. Birbirinizi değerlendirmek için birlikte zaman harcamak son derece doğal bir şey. Eğer bu zamana sahip olmana izin vermiyorsa, eğer sürekli rahat hissetmeni sağlayan sınırları zorluyorsa, sana saygı duymuyor ve senin kim olduğunu öğrenmekle ilgilenmiyorsa bu alt sınırdır. Gerçek hayatta işlerin nasıl yürüdüğünü bilen bir dominant hangi oyuncağı tercih ediceğinden ve yapılacaklar listende nelerin olduğundan daha önce birbiriniz hakkında daha çok şey öğrenmek zorunda olduğunuzu bilir. Tabi sadece bir oyun arkadaşı aramadığınız müddetçe. Eğer bir ilişki arıyorsanız, birbirinizi değerlendirmek için diğer kişinin de sizinle birlikte bu sürece katılımını isteme hakkına sahipsiniz. Doğrusu eğer bu ilişkiye değer veriyorsa, o da bunun üzerinde durur çünkü o da sizin kendisi için iyi bir partner olmanızı istiyordur.

Ama eğer zorluyor, birbirinizi öğrenme taleplerine saygı göstermiyor, eğer gerçek hayatla ilgili bilgi alış verişine katılmıyorsa, tek birşeyle ilgilendiğine emin olabilirsiniz. Birbirinize uyumlu da olsanız bu bir ilişki haline gelmez.
Eğer amacınız bir ilişkiyse, D/s ya da M/s ya da diğer varyasyonlarda, kendinize karşı dürüst olmakla yükümlüsünüz. Evet, diyebilirim ki bir şeyi doğru bir şekilde yaparsanız, sınırlarınız da değişebilir. Doğru anladığınızda, bütün parçalar yerine oturduğunda, kendinizle ilgili iyi şeyler düşüneceksiniz ve nereye gittiğinizle ilgili. Günden güne kim olduğunuz ve itaat etme halinizle ilgili daha fazla şey bulacaksınız. Ancak o ana kadar acele etmemeyi ve ilişkinin sizin için doğru bir ilişki olup olmadığını tartmayı hak ediyorsunuz.

Yani olası bir partnerle konuşurken herhangi bir noktada “hayır” deme hakkına sahipsiniz. “ Birbirimizle uyumlu olduğumuzu düşünmüyorum o yüzden ikimizde yolumuza gidelim” deme ve ondan buna saygı göstermesini bekleme hakkına sahipsiniz. Ve eğer bu noktadan sonra geri çekilmiyorsa onu engellleme hakkına sahipsiniz. Ve onu engelledikten sonra tacizkar bir hale geliyorsa, onu her şekilde kullandığınız sitenin yöneticilerine şikayet etme hakkına sahipsiniz. Herşeyin ötesinde kendinize karşı sorumlusunuz. Çünkü kendi menfaatlerinizi gerçekten koruyabilecek tek kişi sizsiniz. Kendiniz için ayağa kalkmak kesinlikle sahip olduğunuz haklardan.

Çok sevdiğim sözlerden biriyle bitiricem. Zarar veren bir evliliği bırakmama yardım eden ve araştırmamda da aklımda tuttuğum bir söz. Belki siz de bu sözün içinde size yardımcı olacak bir şey görürsünüz.

“The minute you settle for less than you deserve, you get even less than you settled for.”
“Hak ettiğinizden azına razı olduğunuz dakikada, razı olduğunuzdan bile daha azını alırsınız.”

- Maureen Dowd

* WIITWD: “Bu yaptığımız da ne?” olarak çevrilebilecek “What is that we do” nun baş harfleri. Farklı cinsellik pratikleriyle ilgilenen gruplarda çok geniş anlamlarda kullanılabilen bir jargon. BDSM yi ya da yaşanan cinsel pratiği imlemek için kullanılabildiği gibi bir tür BDSM ye yabancılaşma ve kendiyle barışık olamama halini de belirtebiliyor.

Yazının orjinali: http://www.leathernroses.com/submission/beachgurlsayingno.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder